Świadectwa charakterystyki energetycznej wymogiem dla właścicieli nieruchomości

W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej i konieczności optymalizacji zużycia zasobów energetycznych, świadectwa charakterystyki energetycznej zyskują na znaczeniu. Dla właścicieli nieruchomości wprowadzenie tego wymogu może wydawać się dodatkowym obciążeniem, zarówno finansowym, jak i administracyjnym. Z drugiej strony, jest to krok ku podnoszeniu standardów energetycznych budynków, co przekłada się na korzyści długoterminowe, takie jak zmniejszenie kosztów eksploatacji oraz podniesienie wartości rynkowej nieruchomości. W tym kontekście, warto zastanowić się, czy owa formalność nie jest przede wszystkim inwestycją w przyszłość, zarówno z punktu widzenia ekonomii, jak i ekologii.

Świadectwa charakterystyki energetycznej, określając wielkość zapotrzebowania na energię konieczną do funkcjonowania budynku, odgrywają kluczową rolę w procesie identyfikacji możliwości poprawy efektywności energetycznej. Dokument ten zawiera kompleksową analizę sposobu, w jaki energia jest wykorzystywana w obiekcie, uwzględniając wszystkie kluczowe aspekty, od ogrzewania po oświetlenie. Dostarcza to właścicielom i użytkownikom nieruchomości cennych wskazówek, jak zarządzać energią bardziej efektywnie, co może prowadzić do znaczących oszczędności oraz zwiększenia komfortu użytkowania.

Celem wprowadzenia obowiązku posiadania świadectw charakterystyki energetycznej jest nie tylko harmonizacja z wymogami unijnymi, ale również promocja nowoczesnego budownictwa, które w mniejszym stopniu obciąża środowisko. Przez zwiększenie świadomości społecznej na temat konsekwencji energetycznych, jakie niesie za sobą użytkowanie budynków, ustawodawca stara się zachęcić do inwestowania w rozwiązania, które zmniejszą zapotrzebowanie na energię. Jest to krok w stronę zrównoważonego rozwoju, który przynosi korzyści nie tylko poszczególnym użytkownikom, ale także społeczeństwu jako całości, dzięki redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Posiadanie dokumentu będzie obligatoryjne w 3 przypadkach:

  1.  Budynek, część budynku lub lokal będzie:
  • zbywany na podstawie umowy sprzedaży,
  • zbywany na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
  • wynajęty.

W tej sytuacji wynajmujący lub sprzedawca musi świadectwo sporządzić i przekazać najemcy lub kupującemu.

2. Budynek ma:

  • powierzchnię użytkową powyżej 250 m2 zajmowaną przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej i w których dokonywana jest obsługa interesantów,
  • powierzchnię użytkową przekraczającą 500 m2, w której są świadczone usługi dla ludności (o ile świadectwo jest już sporządzone).

Właściciel takich nieruchomości ma obowiązek  zamieścić świadectwo w widocznym miejscu na terenie budynku, którego dotyczy.

3. Obiekt budowlany, którego budowa została ukończona przez inwestora.

Ten przypadek zobowiązuje inwestora do załączenia świadectwa do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie .

Z obowiązku tego wyłączone są domy do 70 m2  zabudowy do własnych celów mieszkaniowych.

Proces sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej inicjowany jest przez różne podmioty, w zależności od sytuacji, w której nieruchomość zmienia właściciela lub użytkownika. Właściciele, zarządcy, inwestorzy – wszyscy oni mają obowiązek zatroszczyć się o to, by odpowiednie dokumenty były przygotowane i przedstawione zgodnie z przepisami. To podkreśla odpowiedzialność każdego z tych podmiotów za zapewnienie, że nieruchomości, którymi zarządzają lub które sprzedają, spełniają wymogi efektywności energetycznej. Wymóg ten ma bezpośredni wpływ na promowanie transparentności oraz podnoszenie standardów energetycznych w sektorze nieruchomości.

Zlecenia dokonuje w przypadku:

  • Sprzedaży nieruchomości- właściciel (sprzedający) lub zarządca budynku
  • Zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu- właściciel prawa
  • Najmu- wynajmujący lub właściciel
  • Budowy obiektu- inwestor przed złożeniem zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.

Gdy sprzedaż/najem dotyczy:

  • budynku, należy sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej całego budynku. 
  • części budynku (lokalu), należy sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej części budynku.

Pamiętaj należy, że ani nabywca ani najemca nie mogą zrzec się prawa do otrzymania świadectwa.

Świadectwo charakterystyki energetycznej przekazywane się w:

  • formie papierowej,
  • opatrzone numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków
  • z podpisem osoby uprawnionej.

W wyniku nowelizacji przepisów (od 28 kwietnia 2023 r.), świadectwo będzie można otrzymać w także w formie:

  •   elektronicznej,
  •  opatrzone numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków,
  • z kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym osoby uprawnionej.

 W akcie notarialnym , zostanie odnotowany fakt przekazania świadectwa. 

W przypadku jego braku notariusz pouczy zobowiązanego do przekazania świadectwa o karze grzywny za niewywiązanie się z tego obowiązku.

Należy pamiętać także,  że gdy dla budynku lub części budynku zostało sporządzone świadectwo charakterystyki energetycznej, w ogłoszeniu lub reklamie dotyczących sprzedaży lub najmu budynku lub jego części należy podawać (od 28 kwietnia 2023 r.):

  • wskaźniki rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, energię końcową, nieodnawialną energię pierwotną,
  • udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową,
  • jednostkową wielkość emisji CO2.

Sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej może jedynie podmiot do tego uprawniony, czyli wpisany do wykazu dostępnego na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii pod adresem: Centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków. Dostęp do tej listy jest publiczny, co gwarantuje transparentność i łatwość weryfikacji kwalifikacji audytorów energetycznych. System ten zapewnia, że wszystkie sporządzane świadectwa są wiarygodne i spełniają wymagane kryteria jakości. To istotne w kontekście zapewnienia, że inwestycje w efektywność energetyczną opierają się na rzetelnych i dokładnych danych, co jest fundamentem dla podejmowania świadomych decyzji dotyczących modernizacji lub budowy nowych obiektów.

Ceny w przypadku mieszkań wahają się między 200 a 500zł/ szt., a jeśli chodzi o domy jednorodzinne należy przygotować się na koszt od 500 do nawet 1500zł za 1 świadectwo. Różnorodność cenowa pozwala na dostosowanie oferty do potrzeb i możliwości finansowych poszczególnych klientów, jednak jest to koszt, który należy postrzegać jako inwestycję w wartość nieruchomości. Odpowiednio przygotowane świadectwo może bowiem stanowić argument przy sprzedaży lub wynajmie, podkreślając efektywność energetyczną budynku i potencjalne oszczędności dla jego użytkowników. Domy wielorodzinne, jak i budynki innego przeznaczenia, wyceniane są indywidualnie.

Świadectwo charakterystyki energetycznej są ważne przez okres 10 lat od dnia jego sporządzenia.

Taki okres pozwala na uwzględnienie zmian technologicznych w budownictwie i systemach energetycznych, a także na reagowanie na ewentualne modyfikacje budynku, które mogłyby wpłynąć na jego parametry energetyczne.

Wszelkie świadectwa przekazane przed dniem wejścia w życie ustawy (28 kwietnia 2023 r.) zachowają ważność przez okres, na jaki zostały sporządzone.

Świadectwo straci ważność przed upływem tego terminu, jeżeli zostaną przeprowadzone roboty budowlano-instalacyjne, w wyniku których zmianie ulegnie charakterystyka energetyczna budynku lub części budynku (np. wymiana okien, wymiana źródła ciepła, docieplenie budynku).

Wszystkie wymienione w ustawie podmioty zobowiązane są do zadośćuczynienia wymogom z niego wynikającym z dniem 28 kwietnia 2023 r. 

Oznacza to nic innego jak obowiązek posiadania przez objęte przepisami podmioty ( w naszym przypadku wynajmujących) świadectwa charakterystyki energetycznej dla każdego wynajmowanego mieszkania do 28 kwietnia br.

 Zasady sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej budynków zostały określone w ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków, więc obowiązek ten funkcjonuje w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków od 2015 r., wcześniej (od 2009 r.) obowiązek ten funkcjonował w ustawie Prawo budowlane).

Natomiast najnowsze przepisy ujęte są w ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210000497

oraz w ustawie z dnia 7 października 2022 r. w sprawie zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i ustawy – Prawo budowlane https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/D2ocDetails.xsp?id=WDU20220002206

Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej, pomimo że może być odbierany jako dodatkowa formalność lub obciążenie, stanowi ważny element w dążeniu do bardziej zrównoważonej i efektywnej gospodarki energetycznej. Zapewnia on bowiem przejrzystość i promuje świadomość energetyczną, co przekłada się na korzyści zarówno dla poszczególnych użytkowników, jak i dla społeczeństwa w szerszym kontekście. Jeżeli potrzebujesz pomocy z wyrobieniem świadectwa charakterystyki energetycznej skontaktuj się z nami, a my załatwimy to za Ciebie w ramach naszej usługi zarządzania najemem

Scroll to Top